آبگرمکن خورشیدی

آبگرمکن خورشیدی
آبگرمکن های خورشیدی در انواع مختلف به شرح زیر طراحی وساخته میشوند وبنابر مورد استفاده با توجه به ساختار طراحی ساختمان و متراژو مساحت زیر بنا و نیاز به آبگرم و یا سیستمهای گرمایش در زمستان از آن استفاده میگردد.

نحوه کارکرد ابگرمکن های خورشیدی بدین صورت است که سیستمهای خورشیدی در روزهای آفتابی از انرژی خورشید برای گرم کردن آبی که از داخل لوله ها عبور میکند استفاده میککنند. در سیستم گرمایش مستقیم آب در حین عبور از صفحات و شیشه ای که در سقف خانه قرار دارد گرم میشوند و سپس آب گرم شده در یک مخزن ذخیره عایق شده ذخیره میشود. و یک سیستم کمکی هم در سیستم قرار داده شده تا دمای آب را در روزهای که ممکن است انرژی خورشیدی برای تامین آب گرم کافی نباشد بالا برد. در این سیستم ممکن است از برق و یا گاز طبیعی یا مایع یا سوخت جامد استفاده کنند. سیستمهای غیر مستقیم از یک مبدل حرارتی استفاده میکنند و برای مناطقی که ممستعد یخ زدن هستند این سیستم توصیه نمیشود.

انواع آبگرمکن خورشیدی

1-تحت خلاء
2- ترموسیفونی
3- پمپ دار

تحت خلاء: دارای مخزن دوجداره 200 لیتری که جدار داخلی از جنس استیل و جدار خارجی از جنس گالوانیزه ضد زنگ میباشد .

بین دو جداره فضایی به عرض 5 سانتی متر که با عایق پلی ائرتان پر شدهاست . که میتواند تا 72 ساعت دمای آب داخل مخزن را با حد اقل افت دما نگهداری کند . کلکتور تحت خلاء تشکیل شده است. از 22 لوله دوجداره شیشه ای که موازی با یکدیگرند ،که در داخل آن یک تیوپ شیشه ای با دمای با پوشش از ماده جاذب آلیاژ سیلیکون پوشیده شده است. از مزایای این نوع کلکنور ایجاد دمای بالاتر – کاهش اتلاف حرارت و جلوگیری از یخ زدگی- قابلیت جذب نور تمام جهات حتی در ساعات اولیه صبح می باشد.
آبگرمکن ترموسیفونی :تشکیل شده از ترموسیفون حرارتی که بدین نحو که در اثر تابش نور خورشید به ضخامت جاذب کلکنور ها و جذب انرژی گرمایی توسط این صفحات سیال موجود در کلکتور ها گرم شده و در اثر وجوداختلاف دما ، چگالی بین انتها و ابتدااز رایزر متفاوت است که باعث بوجود آمدن خاصیت ترموسیفونی شده و سیال گرم رو به بالا حرکت کرده و به منبع ذخیره هوا واردمیشود در صورتی که سیستم م ستقیم باشد این سیال همان آب مصرفی می باشد که مورد مصرف قرار گرفته و چنانچه مخزن دوجداره باشد سیال گرم شده محلول آب و ضد یخ است . که در جداره بیرون مخزن را گرم و سپس به کلکتور باز میگردد.

سیستم آبگرمکن پمپ دار : این نوع آب گرمکن که معمولا به صورت غیر مستقیم با تعداد کلکتور بالاو مخزن دوجداره می باشد که جهت انجام عمل بهتر سیرکولاسیون توسط پمپ انجام میشود از این نوع برای سیستم های بزرگ بکار میرود ، مخزن دوجداره را میتوان در محل نصب نمود . و به عنوان جبران ساز قابلیت استفاده از سوخت گاز را دارا میباشد. در این نوع آبگرمکن مخزن ذخیره در پایین و در داخل ساختمان قرار میگیرد و در روی بام فقط کلکتور نصب میشود.

شاید این نوشته ها هم برای شما کاربردی باشد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید