انواع لامپ های رایج

سعی داریم مقالات و مطالب مفید و آموزشی زیادی را به زبان ساده در سایت قرار دهیم پس لطفا مطالعه کنید و مارا به دوستانتان معرفی کنید

لامپ التهابی : این گونه لامپ ها همان نوع معمولی پر مصرف هستند که با عبور جریان برق از رشته تنکستنی نور تو کند . در این لامپ ها کمتر از 3% انرژی برق به نور تبدیل شده و بقیه به گرمای ناخواسته تبدیل می گردد و بار اضافی به سیستم های تهویه تحمیل می نماید. تمایل به استفاده از این نوع لامپ امروزه بسیار کاهش یافته است .

لامپ هالوژن : این نوع لامپ ها از لامپ هی معمولی کوچکتر بوده و از حباب های دوبل از جنس سیلیکای سیم کشی شده و یا آلومینای سیلیکاتی شکل می گیرد. دمای حباب یه 200 درجه سانتیگراد می رسد و ممکن است خطر آتش سوزی را افزایش دهد.این نوع لامپ ها به نسبت لامپ های معمولی عمر بالاتری داشته و نور بیشتری تولید می کنند .

لامپ فلورسنت (مهتابی): این لامپ ها که به CLF نیز معروفند معمولا به رنگ سفید وجود داشته و نسبت به لامپ های معمولی بازده نور بسیار بیشتر و مصرف بسیار کمتری دارند . برخی از انواع لامپ ها مهتابی ممکن است در هوا سرد به سختی روشن شوند.

لامپ LED : لامپ LED عمر بالایی حدود 100،000 ساعت دارد و بیشتر برای مصارف توان پایین و نور پردازی در شب(در رنگ های مختلف) و چراغ قوه ها کاربرد دارند. لامپ های LED نسبت به لامپ های معمولی گرانتر هستند .

لامپ قوس کربنی: لامپ های قوس کربنی لامپ هایی هستند که از ایجاد قوس الکتریکی بین دو الکترود کربنی ایجاد می شوند . بازده آنها نسبت به لامپ های رشته ایی بالاتر بوده و نور بسیار زیادی تولید می کنند. از معایب این لامپ ها عمر کوتاه الکترود های کربنی و تولید اشعه های ماورای بنفش می باشد . بیشتر نور سفید تولید شده آنها برای نوردهی نقطه ایی،پرژکتورها و نورهای راهنما استفاده می شود .
لامپ تخلیه الکتریکی : این نوع لامپ ها دارای یک محفظه شیشه ا یا سیلیکایی مملو از گازهایی همچون نئون،آرگون،زنون،سدیم،جیوه و یا هالیدهای فلزی است که درون آن دو الکترود فلزی که با گاز های ذکر شده از هم جدا شده اند قرار دارد . اساس کار آنها مانند لامپهای قوس کربنی است. از این نوع لامپ ها بیشتر جهت نوردهی خیابان ها استفاده میگردد.

شاید این نوشته ها هم برای شما کاربردی باشد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید