راهنمای خرید و نصب انواع رادیاتور

راهنمای خرید و نصب انواع رادیاتور

یکی از مزیت های لوازم تاسیساتی همچون رادیاتورها و شیرآلات خانگی این است که مصرف کننده می تواند این قطعات را با سلیقه و معیارهای خود انتخاب کند اما نکته ایی که معمولا موجب می شود انتخاب خوبی نداشته باشیم این است که قطعاتی همچون شیرآلات و رادیاتور ها ،هم جنبه ی تزئینی دارند وهم کاربرد تاسیساتی ، طبیعی است که اطلاعات چندانی نسبت به کاربرد و عملکرد رادیاتورها از نظر فنی نداشته باشد .
ما (تاسیسات ایما)قصد داریم مطالب مفیدی را در اختیار شما عزیزان بگذاریم تا یک انتخاب شکیل و کاربردی داشته باشید .
انواع رادیاتور
رادیاتورها از نظر شکل ظاهری به سه دسته ی پره ای، تخت (پانلی) و لوله ای تقسیم میگردند . جنس رادیاتورها نیز می تواند از انواع فولاد ، چدن و آلمینیوم میباشند.( اخیرا در رادیاتورهای پنلی دکوراتیو از سنگ وشیشه نیز استفاده می شود )

رادیاتور پانلی

این رادیاتورها در اکثر مواقع از جنس فولاد می باشند . استفاده از این نوع رادیاتور امروزه رواج زیادی پیدا کرده است. به طور کلی رادیاتورهای فولادی پانلی از نظر راندمان و کارایی بهترین نوع رادیاتور هستند .
برخی از ویژگیها و مزایای این نوع رادیاتورها بشرح ذیل میباشد:
یکنواختی بیشتر در تولید گرما نسبت به رادیاتورهای پره ای
داشتن سطح تابش یکنواخت و گسترده و بالطبع گرمای تابشی بیشتر نسبت به انواع رادیاتور پرهای (توضیح اینکه گرمایش تابشی نسبت به گرمایش همرفتی برای بدن انسان دلپذیرتر است .)
زیبایی و تناسب با اغلب طرحهای دکوراتیو
نصب یکپارچه و آب بندی خوب
امکان نصب از هر طرف رادیاتور
امروزه طراحان در کشورهای مختلف رادیاتورهای پانلی را به گونه ای می سازند ، که علاوه برخاصیت گرمادهی می توان از آنها به المان تزیینی یاصنایع دستی در دکوراسیون اتاق نیز استفاده کرد . جنس این رادیاتورها می تواند از شیشه ،سنگ و یا فولاد باشد .
معایب رادیاتورهای پانلی به شرح زیر است :
به علت استفاده از فولاد، امکان زنگ زدن و سوراخ شدگی نسبت به انواع آلومنیومی بویژه در بلند مدت وجود دارد.
در صورت آسیب دیدن یا سوراخ شدن پانل ، امکان تعمیر مقرون بصرفه تقریباً وجود ندارد.(کل پنل باید تعویض شود.)
امکان افزایش یا کاهش ظرفیت حرارتی یک پانل وجود ندارد. ( در چنین مواردی می توان با استفاده از پانل رادیاتور جداگانه ، ظرفیت حرارتی را افزایش داد.

رادیاتور پره ای

در این نوع رادیاتورها، هر پره دارای ارزش حرارتی مشخصی است و با افزایش یا کاهش تعداد پره ها، میتوان ظرفیت گرمادهی متناسب با فضای مورد نظر را بدست آورد. به ترکیب چند پره رادیاتور یک بلوک میگویند. به طور معمول جنس رادیاتورهای پره ای از آلیاژهای آلومنیوم میباشد. برخی از ویژگیها و مزایای رادیاتورهای پره ای بشرح ذیل میباشد:
امکان تغییر تعداد پره ها و در نتیجه امکان افزایش یا کاهش ظرفیت حرارتی بلوک رادیاتور.
امکان تعویض پرههای آسیب دیده
مقاومت بیشتر نسبت به فولاد در برابر زنگ زدگی
پرههای رادیاتور آلومینومی به علت داشتن سطح تماس بیشتر نسبت به انواع چدنی و فولادی و از طرف دیگر به علت هدایت بهتر ( ضریب هدایت آلومینیوم بیشتر از چدن و آهن است)، تبادل حرارتی بهتری نسبت به رادیاتورهای فولادی و چدنی دارد .
رادیاتور آلومینیومی از لحاظ قیمت نسبت به انواع چدنی و فولادی گرانتر میباشد و معمولا در فضاهایی که رطوبت زیاد دارد ، مانند حمامها باید حتما از رادیاتورهای آلومینیومی استفاده کرد.
رادیاتور فولادی
رادیاتورهای فولادی به صورت یک بلوک غیر قابل تفکیک تولید میشوند. یعنی در خارج از کارخانه نمیتوان به آنها پره اضافه کرد و یا کم نمود . (بر خلاف رادیاتورهای آلومینیومی ) این رادیاتورها از ورق آهن و به دو صورت صفحهای و پرهای ساخته میشود.
نوع صفحهای آن از دو ورق پرس شده روی هم که آب گرم در بین آن دو جریان دارد درست شده است و در جاهایی که استقرار وسایل پخش حرارت ایجاد اشکال میکند استفاده میگردد

رادیاتورهای قرنیزی

نیز نسل جدیدی از رادیاتور ها هستند که بدون اشغال فضا، در عین کم مصرف بودن، زیبایی و گرمای سراسری به داخل منزل می بخشند.
نصب رادیاتور با ایما
رادیاتور باید به گونه ایی روی دیوار نصب شود که هیچ فشاری روی شیرآلات ، لوله و اتصالات نباشد ، روزانه چندین مورد ترکیدگی لوله شوفاژ به دلیل بست کاری غیر اصولی توسط کارشناسان و تشخیص کاران ایما گزارش می شود .
بهترین ارتفاع برای نصب رادیاتور ، ارتفاع 7تا 10سانتی متری از کف اتاق می باشد زیرا چرخش هوا بهتر صورت می گیرد .
شیرهای ترموستاتیک گزینه ایده الی برای نصب رادیاتور می باشند زیرا باعث کاهش مصرف گاز و افزایش عمر پکیج می شود .
سعی کنید در نصب رادیاتور از شیرهای هواگیری اتوماتیک استفاده کنید ، عمل هوا گیری راحت تر و خطر نشت آب به مبلمان و لوازم منزل را کاهش می دهد
اگرنیاز به تعمیر کار پکیج دارید یا می خواهید اطلاعات کاملی از نحوه کارکرد پکیج دیواری داشته باشید اینجا کلیک کنید

شاید این نوشته ها هم برای شما کاربردی باشد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید