لوله کشی گاز

این مطلب جنبه تخصصی ندارد و برای آگاهی و رعایت نکات ایمنی توسط شهروندان منتشر شده
امروزه گاز بعنوان یکی از حامل های ضروری انرژی در ساختمان ها بکار می رود و زندگی شهری بدون گاز کاملا فلج خواهد شد .
در طراحی یک شبکه گاز با توجه به فاصله دورترین مصرف کننده از کنتور و دبی مصرفی تجهیزات گازسوز مبادرت به تعیین سایز لوله کشی گاز می کنیم. بدین صورت که طولانی ترین مسیر از کنتور تا تجهیزات گازسوز طول مبنا بوده و کافی است.
کنتور و رگلاتور

رگلاتور و کنتور نصب شده برای ساختمان،ظرفیت معینی دارند و بیش از حد تعیین شده نمی توانند جوابگوی مصرف باشند. رگلاتور مجهز به وسایل ایمنی خاصی است که در صورت هر گونه نقص در سیستم لوله کشی گاز شهر به طور اتوماتیک جریان گاز را قطع می کند تا مصرف کنندگان در معرض خطر قرار نگیرند . دقت کنید هرگز جهت حفاظت رگلاتور در کوچه از توری سیمی استفاده نشود، چون موجب خسارت به رگلاتور و لوله می گردد.
نکات ایمنی در مورد سیستم گاز رسانی مسکونی
درکلیه ساختمان هایی که دارای لوله کشی گاز می باشند علاوه بر نصب یک عدد شیر اصلی در نزدیکی درب ورودی،در نزدیکی هر دستگاه گازسوز نیز یک شیر مصرف قرار دارد تا در مواقع ضروری بتوان با بستن این شیر از ورود گاز به همان دستگاه جلوگیری نمود. وظیفه شیر اصلی نیز قطع و وصل جریان ساختمان می باشد.

شیر گازی

نکته : اگر به بعضی از شیرهای مصرفی فعلا هیچگونه وسیله گازسوز وصل نشده و مورد استفاده قرار نمی گیرد لازم است حتما با درپوش مسدود شوند.
نکته : شیلنگهای پلاستیکی معمولی در برابر مواد نفتی و گازی به سرعت فاسد می شوند،به همین دلیل برای وسایل گازسوز باید از شیلنگهای لاستیکی تقویت شده (فشارقوی) که مخصوص گاز ساخته شده است استفاده نمود.طول شیلنگ گاز هرگز نباید حداکثر از یک ونیم متر بیشتر باشد.

شیلنگ گاز

نکته : برای محکم کردن شیلنگ گازی که از یک طرف به وسایل گازسوزو از یک طرف دیگر به لوله کشی گاز وصل هستند حتما باید از بسته های فلزی استفاده شود . پیچاندن سیم یا هر چیز دیگری به جای بست،باعث بریده شدن یا جدا شدن شیلنگ می شود و به خوبی و به طور محکم نمی تواند شیلنک را نگه دارد که در هر دو صورت باعث گاز خواهد شد.آزمون نشت گاز با استفاده از آب و کف صابون یا مایع ظرفشویی صورت می پذیرد.

شاید این نوشته ها هم برای شما کاربردی باشد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید